Obec Blatnica

Starobylá Blatnica, nachádzajúca sa pod hradom s rovnakým menom , bola kráľovskou obcou dovtedy, kým hrad predstavoval súčasť kráľovských majetkov. Obec je vstupnou bránou do nádhernej Blatnickej a Gaderskej doliny vrámci národného parku Veľká Fatra. Celá oblasť predstavuje domicil vzácnych rastlín a množstva živočíchov. Ťažko opísateľná prechádzka Gaderskou dolinou, svieži vzduch, voda v krištáľovo čistom potoku, návšteva chráneného prírodného útvaru – jaskyne Mažarná, ktorá patrí medzi významné archeologické a paleontologické lokality, prechod popod Čertovu bránu na začiatku Vlkanovej, krása Selenca s pestrou flórou, vstup do nedotknuteľnej panenskej prírodnej scenérie Padvy so zachovalými lesnými porastmi pralesovitého charakteru ulahodia všetkým zmyslom každého návštevníka.

Z doliny si možno formou prechádzky urobiť nenáročný výstup na zrúcaniny pôvodného gotického Blatnického hradu, opísaného v mnohých slovenských povestiach. Blatnická dolina láka na niekoľkokilometrovú rodinnú prechádzku v každom ročnom období – aj výstup na mohutnú Tlstú alebo skalnatú Ostrú s prekrásnou panorámou širokého okolia. Obe doliny sú dobre prístupné na horských bicykloch, ktoré Vám v prípade záujmu vieme sprostredkovať. Ak je potrebné vieme vám zabezpečiť aj vozík Thule za bicykel pre vaše milované dieťa.

V zimnom období uvítate blízkosť lyžiarskych stredísk – Jasenská dolina (15min autom), Snowland Valčianska dolina (20min autom), Martinské hole (50min). Gaderská a Blatnická dolina sú vhodné aj na bežkovanie, prípadne môžeta navštíviť aj profi bežkárske stredisko Skalka (40min autom).